Hamaki turystyczne

Spanie w hamaku to bardzo przyjemna forma spędzania wolnego czasu. Cisza, spokój i bliski kontakt z naturą pozwolą Ci zapomnieć o codzienności, niezależnie czy zdecydujesz się na popołudniową drzemkę, czy survivalową wyprawę. Dobry hamak turystyczny pozwoli zadbać o komfortowy odpoczynek. Wygoda użytkowania, szybki montaż oraz niska waga to ich najważniejsze zalety.

Filtruj produkty

Podkategorie

Przedział cenowy

Marka

Kolor

Materiał

Jaki hamak turystyczny wybrać?

Aby biwak był udany, należy wybrać odpowiedni hamak do spania. Różni producenci szyją je z materiałów o różnej grubości, co powoduje różnice w wadze i wytrzymałości. Długodystansowi wędrowcy lub rowerzyści najchętniej wybierają hamaki ultralight, dzięki którym ich bagaż jest znacznie lżejszy. Natomiast na weekendowy wypady do lasu najlepsze będą duże i mocne hamaki biwakowe. Od rozmiaru zależy wygodne ułożenie w czasie snu, natomiast solidne wykonanie pozwoli na długotrwałe użytkowanie.

Czytaj dalej...

Materiały wykonania

Hamaki biwakowe i survivalowe są zwykle wykonywane z materiału syntetycznego. Najczęściej jest to nylon – tkanina wytrzymała i odporna na pleśń oraz lekka. Będzie on także szybko wysychał, a w zależności od gramatury, może zapewnić także odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci w czasie snu. Wybierając hamak nylonowy warto zwrócić uwagę na strukturę materiału. Splot RipStop dodatkowo wzmacnia tkaninę i zapobiega rozdarciom.

Hamaki jednoosobowe i dwuosobowe

Kolejną kwestią jest przeznaczenie hamaka. Jeśli zamierzasz z niego korzystać indywidualnie, wybierz hamak pojedynczy. Jego rozmiar jest odpowiedni dla jednej osoby. Jeśli jesteś wysoki, zwróć uwagę na rozmiar materiału. Długość 250-300 cm zapewni wygodny sen. Natomiast jeżeli spędzasz czas na biwaku z bliską osobą, odpowiedni dla Was będzie hamak podwójny. Hamaki 2-osobowe są szersze i zwykle wykonane z mocniejszego materiału gwarantującego większą wytrzymałość.

Waga ma znaczenie

Producenci prześcigają się w minimalizacji wagi sprzętu, dzięki czemu powstają ultralekkie hamaki. Niektóre modele osiągają wagę niespełna 200 gramów, co jest świetnym wynikiem, szczególnie dla tych, którzy między biwakami pokonują duże dystanse. Takie hamaki ultralight są najczęściej wybierane przez wędrowców oraz rowerzystów wyznających zasadę minimalizmu sprzętowego.

Natomiast wśród zwolenników biwaków stacjonarnych większe znaczenie będzie mieć rozmiar i wytrzymałość. Intensywne użytkowanie niesie za sobą konieczność użycia grubszych materiałów, co skutkuje wyższą wagą hamaka. Jednak gwarancja wieloletniej trwałości w pełni to rekompensuje. Mocne hamaki zapewniają niezawodność.

Duży hamak = komfortowy sen

Osoby o niskim wzroście zazwyczaj nie mają tego problemu, jednak wielu przyszłych użytkowników zadaje sobie pytanie jak duży powinien być hamak. Tak jak w wielu innych przypadkach, tak i w tym rozmiar ma znaczenie. Długi hamak pozwala ułożyć się w wygodnej pozycji i zapobiega przeprostowi kolan związanemu z unoszeniem stóp do góry. Aby zapewnić komfortowy sen osobie wysokiej (powyżej 1,85 m wzrostu), długość materiału powinna wynosić 270-300 cm.

Dodatkowe wyposażenie hamaka

Aby nocowanie w hamaku przebiegło pomyślnie, należy odizolować się od spodu. Mimo, że hamak nie ma kontaktu z ziemią, nie stanowi on dobrej ochrony przez zimnem. Dlatego polecamy wyposażyć się w odpowiednią matę do spania, która po położeniu w hamaku otuli plecy i zabezpieczy przed przenikliwym wiatrem.

Dodatkową ochroną może być też tarp. Jest to wodoodporna płachta, która służy jako zadaszenie hamaka. Tarp można rozwieszać na różne sposoby, dzięki czemu zapewni ochronę przed opadami, wiatrem oraz słońcem. Jeśli chcesz się ochronić przed komarami, warto wyposażyć się również w moskitierę. Niektóre hamaki posiadają system zawieszenia w komplecie. Natomiast w innych modelach ogranicza się on do haczyków lub karabińczyków na końcach hamaka. Wówczas należy doposażyć taki hamak w odpowiedniej długości taśmy lub linki montażowe. Dodatkowe akcesoria do hamaków znajdziesz na tej stronie.


20/52